Az illóolajok használata

Az illóolaj első használata előtt mindig olvassa el a címkéket és a csomagolási utasításokat.
Ha speciális egészségügyi problémái vannak, konzultáljon orvosával, mielőtt kipróbálná az illóolajokat.

Aromatikus alkalmazás

A szaglás olyan érzékszervünk, amely erős fiziológiai, mentális és érzelmi reakciókat válthat ki. Az illóolajokat gyorsan felszívják az illatreceptorok, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a limbikus rendszerhez, amely az agyad azon része, amely tárolja az emlékeket és az érzelmeket. Néhány illóolaj felemelő vagy élénkítő hatást vált ki, míg más nyugtatóbb.
Az aromatikus esszenciális olaj használatának legegyszerűbb módja a belégzés, amit egyenesen a kis üvegből lélegzünk be vagy egy cseppet öntsünk a tenyérbe, masszírozzuk a tenyérbe és lélegezzük be. Tehetünk egy-két csepp illóolajt a párnánkra a nyugodt alvásért, a gyerek zsebkendőjére csepegtetünk egy csepp illóolajt, amit magával visz az iskolába, és ha kimerült és nem tud koncentrálni ott a megoldás.

Az optimális hatás elérése érdekében használjuk ultrahangos hideg párologtatókat (diffúzer), melyek nem pusztítják el az olajmolekulák terápiás minőségét. 3-5 csepp illóolajt teszünk, a párologtatóba ez lehet egyfajta illóolaj vagy kombinálni is lehet többfélét.
Mivel az olajok 40C fok felett elveszítik értékes gyógyhatásukat, így gyertyaláng felett semmiképp ne alkalmazzuk, ha a terápiás hatását szeretnénk elérni!

Keverjen össze olajokat palackban vízzel és permetezze otthonában a szőnyeg vagy a lepedő felett.
Vigyen fel olajat egy pamutgolyóra, és helyezze az autójába.

Külsőleg a bőrön alkalmazva

A testünk egyik fő és egyben a legnagyobb kiterjedésű szerve a bőrünk, melynek számos funkciója van, védelmet nyújt, érzékeli a testünket érő külső hatásokat, szabályozza a test-hőmérsékletet. Ha egy illóolajat külsőleg (a bőrünkön) alkalmazunk, azonnal megtapasztaljuk jótékony hatásait. Helyi alkalmazás esetén az illóolajok javíthatják az arcszínt és a bőr tónusát. Használhatók nyugtató masszázs részeként.
A helyi alkalmazás előtt feltétlenül kövesse a hígítási utasítást. A hígítási szükségesség szempontjából a dōTERRA illóolajok három kategóriába sorolhatóak.
Vannak illóolajok melyeket:
– használat előtt feltétlenül hígítani szükséges
– érzékeny bőrt esetén használat előtt hígítani szükséges
– használat előtt nem kell feltétlenül hígítani

Területek, amelyekre külsőleg az illóolajokat fel lehet vinni:
– Halánték, nyak, fül mögött, tarkó – segít megszabadulni a napközben felgyülemlett stressztől
– Has –  az emésztő szervek tájékán az egészséges működés támogatására, illetve segít enyhíteni az alkalmi emésztési zavarokat
– Mellkas – hűsítő és élénkítő tulajdonságai segíthetnek a tiszta légzés érzésében, ha külsőleg alkalmazzák a mellkasra
– Talp – az illóolajok a talpba gyorsan beszívódnak, a talp jó hely a kezdéshez, mivel  kevésbé hajlamos az érzékenységre
– Bőrbetegség, égési sérülés esetén mindig higítsa hordozóolajjal, ha a sérült, kívánt területen alkalmazza
TILOS NYÍLT SEBEN ALKALMAZNI!!!
– Adjunk hozzá néhány csepp olajat egy meleg fürdőhöz, ülőfürdőhöz
– Készítsen meleg vagy hideg borogatást, törölközőt vagy törlőkendőt vízben áztatva, illóolajokat adva, majd a kívánt területre helyezze fel
– Adjon hozzá olajat egy testápolóhoz vagy hidratálóhoz, majd vigye fel a bőrre

Kerülendő érzékeny területek – TILOS alkalmazni:
– Néhány arcfelület, például a szem körüli bőr
– Orr belső része és a fül belső része
– Sérült bőrfelület
– Nyílt sebek, nemi szervek nyálkahártyával borított felülete

Hígítási arányok bőrön történő alkalmazás esetében

Az alábbi illóolajokat minden esetben szükséges hígítani, bőrön való alkalmazás elött!

Belső alkalmazás

Lenyelés után az illóolajok közvetlenül a véráramba jutnak a gyomor-bél traktuson keresztül, ahol az egész test többi részére átjutnak, ideértve az agyat is. Az illóolajok belső felhasználásakor fontos, hogy ugyanolyan óvatossággal járjon el, mint bármely más étrend kiegészítővel, mindig kövesse a címkén szereplő ajánlásokat és egyéb adagolási irányelveket. Kezdje a lehető legalacsonyabb adaggal (egy-két csepp), majd szükség szerint növelje az adagot. Egy bizonyos ponton túl a magasabb adag bevétele már nem jár előnyeivel, hanem akár káros is lehet. A hosszabb belső használatra alacsonyabb napi adag ajánlott. Ne feledje, hogy néhány illóolajat nem belső használatra szántak – ezért létfontosságú, hogy minden címkét elolvasson, mielőtt a terméket alkalmazza. Amennyiben valaki belsőleg használ illóolajat azt csak saját felelősségére teheti! – Alkalmazhatjuk alkalmanként is és kúraszerűen is – Súlyosabb betegség esetén is csak naponta legfeljebb háromszor három cseppet alkalmazzunk! – A kúra időtartama ne haladja meg a három hetet! – Két kúra között legalább két hét teljen el! – Tisztán sohasem, csak vivőanyaggal vihetjük be az illóolajat! – Adjon illóolajokat a vízhez, turmixokhoz, tejhez, teához vagy egyéb italokhoz – Tegyen egy cseppet a nyelve alá (csak növényi olajjal hígítva szabad nyelv alatt használni) – Vegyen be kapszulán keresztül – Használjon olajokat a főzéshez vagy sütéshez használt receptekben a friss vagy szárított gyógynövények és fűszerek helyettesítéséhez Ne feledje, az illóolajok sokkal hatékonyabbak, mint a szárított vagy friss fűszernövények és fűszerek, ezért kezdje egy nagyon kis mennyiséggel. Használjon fogpiszkálót különösen erős olajokhoz. 10 évnél, fiatalabb gyerekeknél a belső használat TILOS!

Az alábbi illóolajok NEM használhatók belsőleg!

Air
Arborvitae
AromaTouch
Balance

Cedarwood
Cypress
Deep Blue
Douglas Fir

Eucalyptus
Salubelle
Spikenard
Wintergreen

Illóolajok és a várandóság:

Beszéljen orvosával az illóolajok terhesség ideje alatt történő használatáról.
Egyre több várandós nő törekszik arra, hogy csupa természetes készítménnyel és módszerrel kényeztesse magát és fejlődő magzatot. Ebben a nagyon fontos időszakban nem csak testre, de lélekre is érdemes jobban odafigyelni, hogy minél kiegyensúlyozottabban teljen a terhesség kilenc hónapja.
A terhesség zavartalanságát és a gyermek egészséges fejlődését biztosító hormonok a szervezetben számos változást idéznek elő, testi és érzelmi hatást is gyakorolva az anyára. A változások a fokozott érzékenység és ingerlékenység mellett testi tüneteket, vagyis rosszulléteket és számos egyéb kellemetlenséget okozhatnak. A terhesség során az illóolajok segítenek a magzattal való bensőséges kapcsolat kialakításában, hiszen hatásukra a kismama ellazul és könnyebben „figyel befelé”.

Hatásos lehet az aromaterápia alacsony vagy magas vérnyomás és alvászavar esetén is. Vannak hangulatjavító illóolajok, amelyek idegesség, stressz, fáradtság ellen hatékonyak. A terhességi csíkok szintén hatásosan kezelhetőek a különféle olajkombinációkkal. Hát-, fej, és derékfájás, de magas vérnyomás esetén például a levendulaolaj ajánlott. A kismamák nagy része a terhesség korai szakaszában émelyeg, zavarják őket a különböző szagok, illatok, nekik a citrusfélék belégzése hozhat könnyebbséget. Általánosságban elmondható, hogy az édeskés illatú olajak a legkellemesebb hatásúak a kismamák számára.

A várandósság idején is biztonságosan használható esszenciák:

– Tömjén (Frankincense)
– Levendula (Lavender)
– Teafa (Melaleuca)
– Római kamilla (Roman chamomile)
– Hawaii Szantálfa (Sandalwood)
– Ylang-Ylang (Ylang-Ylang)
– Vadnarancs (Wild Orange)
– Bergamott (Bergamot)
– Citrom (Lemon)
– Grépfruit (Grapefruit)

A VÁRANDÓSSÁG ALATT TILOS AZ ALÁBBI OLAJOKAT ALKALMAZNI:

– Muskotályzsálya (Clary Sage)
– Szegfűszeg (Clove)
– Ciprus (Cypress)
– Majoránna (Marjoram)
– Borsmenta (Peppermint)
– Rozmaring (Rosemary)
– Oregánó (Oregano)
– Kakukkfű (Thyme)
– Indiai fahéj (Cassia)
– Kúszó fajdbogyó (Wintergreen )
– Fahéj (Cinnamon Bark)!!! (Méh összehúzó hatású, megszünteti az erős méhvérzést)

Illóolajok és a kisbabák:

A kisbabák első 3 hónapjában egyáltalán ne, de inkább 6 hónapos kor előtt semmiképpen ne párologtassuk a környezetében. Amikor a gyerek a világra születik számos új testérzetet kell megtanulnia. Fejlődik a szervezete, ami gyakran jár kellemetlen érzetekkel és természetes, hogy vannak diszkomfortjai, amit nem feltétlenül kell elnyomni sokszor csak azért, hogy a szülők többet tudjanak pihenni.
Nem szabad bele avatkozni ezekbe a folyamatokba. Ráadásul vékonyka kis bőrük hihetetlen érzékeny, sokkal könnyebben váltódnak ki allergiás reakciók és a szervezetük számára is megterhelő lehet az erős biokémiai hatóanyagok jelenléte.
A későbbiekben azonban fokozatosan be lehet hívni az olajokat:
a pocak problémák esetén, fogzásnál, alvási nehézségeknél, viselkedési és érzelmi problémák alkalmával remek támogatást nyújthatnak.

Ilyenkor természetesen nagy körültekintéssel kell eljárni és az olajokat csakis szakemberrel folytatott konzultáció alapján, az általa meghatározott mennyiségben, kornak megfelelő hígításban, megfelelő bázisolajjal társítva a megfelelő módokon adagoljuk és használjuk fel. Kisgyerekeknél csak sokszoros hígításban szabad használni az illóolajokat, talpon, háton óvatosan bemasszírozhatod. Az illóolajokat különböző növényi hordozó olajba keverjük, például frakcionált kókusz-, mandula-, sárgabarackmag- vagy jojoba olajba.

6 hónapos kor után a szoba fertőtlenítésére napközben 100%-os tisztaságú Citrom (Lemon), On guard (On guard) vagy Vadnarancs (Wild orange) illóolajból párologtathatunk, ez tisztítja és fertőtleníti a levegőt.
Ha a gyermek álmatlansággal küzd, a Mandarin (Tangerine) illóolaj megnyugtatásul szolgálhat és segíthet az elalvásnál.
A Levendulának (Lavender) is nyugtató, szorongást oldó hatása van.
Az Eukaliptusz (Eucalyptus), Rózsa (Rose) a megfázásos időszakban segíthet a gyermekeknek.

Bababarát illóolajok, amelyeket nyugodtan használhatsz az ultrahangos párásítóban max. 1-2 csepp:

– Citrom (Lemon)
– Citromfű (Lemongrass)
– Bergamot (Bergamot)
– Mandarin (Tangerine)
– Vadnarancs (Wild Orange)
– Narancsvirág (Neroli)
– Levendula (Lavender)
– Tömjén (Frankincense)
– Édeskömény (Fennel)
– Római kamilla (Roman Chamomile)
– Geránium (Geranium)
– Rózsa (Rose)
– Szantálfa (Sandalwood)
– Vetiver (Vetiver)
– On Guard
– Teafa (Melaleuca)
– Serenity

Illóolajok és a gyerekek:

A doTERRA On Guard esszenciális keverék bátran alkalmazható gyerekeknél kifejezetten ajánlott! Támogatja az immunrendszert és megelőzi a betegségek kialakulását, hiszen az egyik legerősebb baktérium- és vírusölő.
Torokfájás esetén enyhíti a fájdalmat és fertőtlenít, támogatja a szájhigiéniát és a fogínyvédelmet.

A doTERRA ZenGest olaj, ami nemcsak támogatja az emésztőrendszer egészséges működését, hanem remek megoldást jelent hasmenés vagy székrekedés estén is!
De akár hányás, túlevés és gyomorrontás esetén is nagy segítség, sőt utazási rosszullétekre is ajánlott!

Gyerekek esetében Borsmenta helyett alkalmazzuk a Fodormentát.
Eukaliptusz helyett pedig a Szibériai Fenyőt.

Néhány fontos alapszabály:

– Miután levettük a kupakot az illóolajos üvegről, ne nyúljunk kézzel a csepegtetőhöz, mert a kezünkön található baktériumok által befertőzzük az illóolajat.
Tartsuk a kezünket az üveg alá és arra csepegtessük az illóolajat. Vagy egyből a vivőolajba, krémbe stb. attól függően hol fogjuk használni.
– Minden esetben teszteljük a bőrünkön! Nincs a világon olyan illóolaj, amire ne lenne valaki érzékeny.
– Szembe, fülbe, orrba ne csepegtessen illóolajat!
– Várandós kismamák, szoptatós édesanyák, és kisgyermekek részére kerülendő az illóolajok önálló használata. Mindenképp felvivőolajjal hígítsuk!
– Az illóolaj vízben nem oldódik. Ha vízbe szeretnéd keverni, előbb old fel az illóolajat egy kis mézben, tejben, tejszínben, természetes növényi olajban.
– Magas vérnyomás, epilepszia esetén tilos: kakukkfű, a rozmaring, borsmenta, rózsa illóolaj, stb.
– Allergiásoknál, érzékeny betegeknél szakemberrel egyeztetni kell, hogy a beteg mit használhat.
– Bizonytalanság, vagy kérdés esetén írj és kérdezz!

Az oldalon olvasott használati információk kizárólag a doTERRA termékekre vonatkoznak, más illóolajok belsőleges fogyasztása tilos!

Figyelem! Az esszenciák használata nem helyettesíti a szakszerű orvosi kezelést!